ВРУ 02.09.2020 прийняла за основу проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» (законопроєкт № 3623).

Законопроєкт пропонує внести зміни до КЗпП, Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та ряду інших законодавчих актів щодо запровадження обліку трудової діяльності працівника в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Передбачають врегулювати механізм накопичення, обробки та використання цієї інформації, зокрема, для ведення трудових книжок, обчислення страхового стажу, укладення трудового договору, призначення пенсій та інших цілей, передбачених законодавством, доступу до цієї інформації осіб, якої вона стосується, а також за її згоди — третіх осіб.

Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд.
Планують, що ПФУ включить до реєстру застрахованих осіб відсутні відомості про трудову діяльність працівників протягом п’яти років з дня набрання чинності цим Законом на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою. Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видадуть працівникам особисто під підпис.

Пенсію за віком призначатимуть автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, на підставі відомостей, наявних в системі персоніфікованого обліку. У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, територіальний орган ПФУ зобов’язаний буде інформувати застраховану особу про це та про необхідність їх подання.

Інформацію з Реєстру застрахованих осіб використовуватимуть для підтвердження: основного місця роботи працівника згідно з поданою ним заявою; права/спадщину на земельну частку (пай) члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства; періодів навчання осіб в закладах вищої освіти, а також здобутої ними освіти, набутого стажу; проходження стажування студентами і учнями вищих та професійно-технічних навчальних закладів; складення Присяги державного службовця, прокурора, посадової особи місцевого самоврядування; присвоєння, зміни та позбавлення рангу державного службовця; присвоєння, зміни або позбавлення дипломатичного рангу дипломатичного службовця; інформації про трудову діяльність кандидатів на посади членів Кабінету Міністрів України, члена Рахункової палати, члена Вищої ради правосуддя, прокурорів, директора Українського інституту книги; видачі, продовження та обліку листків непрацездатності тощо.