В Одеській області наразі налічується 628 полігонів твердих побутових відходів, що займають 1046,32 га, з них паспортизованими є лише 495.

Про що стало відомо 24 листопада, під час селекторної наради в Одеській ОДА.

Щорічно на цих полігонах захоронюється близько 6,1 млн куб м або 1525 тис. т відходів. Гостро стоять проблеми незадовільного стану майже всіх полігонів, а також порушення правил їх експлуатації відповідно до норм чинного законодавства.

Сміттєзвалища не відповідають нормам екологічної безпеки, державним будівельним нормам та потребують реконструкції відповідно до нормативно-правових актів.

  • Найбільш поширені та «типові» порушення – функціонування в режимі перевантаження;
  • відсутність належного приймання відходів та подальшого контролю за ними; відсутність споруд з вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату;
  • відсутність спостереження за станом забруднення навколишнього природного середовища в районі полігону;
  • відсутність відомостей щодо реальних обсягів накопичених відходів

За період березень – середина листопаду поточного року з метою врегулювання цієї проблемної ситуації органами місцевого самоврядування на території Одеської області було виявлено та ліквідовано 665 несанкціонованих сміттєзвалищ, зокрема, по районах: 28 — в Білгород-Дністровському, 31 — в Ізмаїльському, 75 — в Березівському, 77 — в Роздільнянському, 95 — в Болградському, 167 — в Одеському, 193 — в Подільському.

Найбільш активними та ефективними у профілактиці створення несанкціонованих сміттєзвалищ є Шабівська сільська, Іванівська, Любашівська, Чорноморська селищні та Татарбунарська міська територіальні громади. Проте останнім часом переважає негативна тенденція слабкого звітування (або його відсутності взагалі) з боку 77-ми територіальних громад регіону.

Щодо розроблення алгоритму дій з виявлення та ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ прозвітували тільки 8 органів місцевого самоврядування (Вигодянська, Знам’янська, Коноплянська, Яськівська сільські, Авангардівська, Доброславська, Чорноморська селищні, Подільська міська ради).

Департаментом екології та природних ресурсів ОДА проаналізовано надану інформацію сільських, селищних, міських рад та підготовлено типовий алгоритм дій з виявлення та ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах відповідних територій з урахуванням вимог чинного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, включаючи: постійне комісійне виявлення та облік безхазяйних відходів; забезпечення ліквідації несанкціонованих, неконтрольованих звалищ відходів та здійснення експлуатації місць видалення відходів; розробку паспортів місць видалення відходів (з їх оновленням); розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів.