Як йдеться у МОЗ України, купання у крижаній воді на Водохреща – поширена традиція, отже вже зранку це робитимуть тисячі українців по всій країні.

Про що варто пам’ятати, занурюючись в ополонку, і чи всім це варто робити – читайте 5 порад нижче:


Пірнайте лише за умови, що ви загартовувалися заздалегідь
Різке занурення у холодну воду може спричинити погіршення самопочуття: викликати запаморочення, блювання та шум у вухах, спазм коронарних артерій, аритмію, рефлекторну зупинку серця, судоми навіть у цілком здорової людини.

Занурюючись в ополонку, дотримуйтеся правил
Перед заходом у воду зробіть інтенсивну розминку. Не пірнайте різко. Почніть з вмивання обличчя, обтирання грудей, живота та спини і лише після цього занурюйтеся по шию. Занурюватися з головою не варто – це може призвести до різкого охолодження організму. Перебувати в крижаній воді можна 3-5 секунд. Проте якщо ви практикуєте загартовування роками, цей час можна збільшити максимум до 2 хвилин.

Відмовтеся від «зігрівання» алкогольними напоями
Алкоголь сприяє розширенню периферійних судин. Це значно збільшує тепловіддачу. Отже, ваше тіло дуже швидко втрачатиме тепло, що є небезпечним для здоров’я.
Так само варто відмовитися від куріння. Воно суттєво порушує кровообіг і прискорює охолодження. Викурювання лише однієї сигарети знижує температуру шкіри пальців ніг на 1°С.

Після купання одразу одягніть теплий сухий одяг
Якомога швидше зніміть мокру білизну, розітріться рушником і одягніться у теплі речі. Одяг має бути просторим, зручним, бажано з мінімальною кількістю ґудзиків та застібок.

Пірнайте в ополонку лише в тому разі, якщо ви повністю здорові
Бажано – порадьтеся перед пірнанням зі своїм сімейним лікарем.

Відмовтеся від купання на Водохреща, якщо маєте:

➖ запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити), симптоми застуди;
➖ захворювання серцево-судинної системи;
➖ хвороби центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа, виражений склероз судин головного мозку, енцефаліт, арахноїдит);
➖ захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити);
➖ захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз);
➖ хвороби органів зору (глаукома, кон’юнктивіт);
➖ хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема);
➖ захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит);
➖ захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит);
➖ шкірно-венеричні захворювання;
➖ наявність великих післяопікових рубців.

Також від занурення варто відмовитися вагітним жінкам та дітям до 6 років. Старші діти можуть купатися лише під наглядом дорослих.

Крім того, ретельно обирайте місце для занурення. Купатися можна лише в спеціально обладнаних місцях з перевіреним дном.

Також важливо нагадати, що занурення в крижану воду жодним чином не допоможе зміцнити імунітет до COVID-19 та не посилить захист організму від коронавірусної хвороби. Разом із тим, в час пандемії відвідувати масові скупчення людей – означає наражати себе на небезпеку інфікуватись, тому варто дотримуватись всіх протиепідемічних правил.