В Україні триває впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки (ЄЕВ), що реалізується за підтримки Швейцарії. Експертами Асоціації «Енергоефективні міста України» (АЕМУ) в рамках цього проєкту було проведено дослідження енергетичних бюджетів українських громад.

Про це повідомив перший заступник Міністра розвитку громад та територій Василь Лозинський.

«Проведене дослідження продемонструвало, на жаль, відсутність у громадах чіткого планування та управління видатками на енергоносії. Своєю чергою, це впливає на досягнення результатів у енергозбереженні. Жителі мають прагнути отримати Європейську Енергетичну Відзнаку у своїх містах, адже це призведе до зниження енергоспоживання та допоможе правильно планувати енергетичний бюджет», – зауважив перший заступник Міністра.

Як зазначається, дослідження було проведено на основі деталізованого опитування представників самоврядних структур понад 100 громад (членів Асоціації «Енергоефективні міста України» та учасників європейського проєкту «Угода мерів»). У результаті встановлено:

  • низьку роль розпорядників коштів нижчого рівня (представників бюджетних установ та закладів) у процесі планування та управління видатками на енергоносії;
  • надмірний вплив головних розпорядників та фінансових органів у процесі планування та використання коштів бюджету на енергоносії;
  • відсутність чіткої системи планувальних документів, що унеможливлює оцінку досягнення досягненні стратегічних цілей.

Водночас експертами на основі дослідження розроблено рекомендації для громад, які допоможуть у розв’язані вказаних проблем.


Довідково: Починаючи з 2015 року Міністерство розвитку громад та територій України є Національним координатором Європейської Енергетичної Відзнаки (ЄЕВ) в Україні. Асоціація «Енергоефективні міста України» визнана Національним офісом Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні. ЄЕВ – це добровільна система сертифікації та управління якістю для муніципалітетів, що зародилася в Швейцарії та Австрії і поширилася на громади інших країн ЄС. Вона допомагає ефективніше впроваджувати заходи з міждисциплінарного планування та ефективну політику муніципалітету щодо клімату та енергетики.