В Україні знову починає діяти норма, за якою перетнути кордон можна лише за закордонним паспортом.  

Проте є кілька винятків, які дозволяють виїхати за кордон за іншими документами.

 «Є постанова уряду 57, яка регламентує перетин державного кордону. У тому числі, там визначено перелік документів, що дають право на перетин кордону. Так званого «внутрішнього паспорта громадянина України» серед переліку немає», — сказав у коментарі «Суспільному» Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби.

 Він пояснив, що у перші тижні війни прикордонники дозволяли українцям виїхати і за іншими документами, але тоді на кордоні була гуманітарна катастрофа: тисячі людей та транспортних засобів рятувалися від війни.

 «Державна прикордонна служба у співпраці та за погодженням з країнами Європейського Союзу ухвалила рішення про пропуск громадян, у тому числі і за внутрішніми паспортами або іншими документами, за допомогою яких можна було ідентифікувати особу, оскільки на той час також не працювали належним чином сервісні центри,  і людям було дуже складно оформити ці документи», – пояснив він.

 Однак тепер громадяни України зможуть виїжджати за межі держави лише, маючи закордонні паспорти, за винятком окремих випадків.  Йдеться, зокрема, про дітей, для яких порядок перетину кордону залишається спрощеним.

 «У рішення уряду, які були внесені протягом минулого місяця, було додано, що діти можуть перетинати кордон або за паспортними документами, або за свідоцтвом про народження — ця норма залишається зараз», — розповів речник ДПСУ.

 Повнолітні українці зможуть перетнути кордон за внутрішніми паспортами лише ті, хто їде з районів, де ведуться бойові дії або супроводжують людей з інвалідністю.

 «Але це відбувається безпосередньо на кордоні, коли наші інспектори спілкуються з людьми, бачать їхню ситуацію; бачать, які документи у них на руках», — пояснив Демченко.