Традиція приготування та вживання обрядових хлібів до Дня Святого Георгія у селі Криничне на Одещині потрапила до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Відповідний наказ 17 лютого підписав Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Як вказано у матеріалі міністерства, традиція випікання обрядових хлібів практикується майже 200 років болгарською етнічною меншиною:

Боговиця – округлий хліб злегка плескатої форми, прикрашений зверху чотирма перехресними джгутами, укладеними на поверхні у вигляді квітки, що символізує сонце і весняне пробудження природи. Вага хлібини: до двох кг; діаметр: до 40 см, висота 10-12 см.

Ушчарька – круглий, трохи приплесканий хліб з символами: розташований по колу незамкнений джгут (відкритий загін для овець), непарна кількість маленьких кульок з тіста (вівці), джгут у вигляді гака (посох пастуха) і фігурка людини (пастух). Вага: до двох кг; діаметр: до 30 см.

Каравай – високий святковий хліб, що виготовляється з переплетених різної кількості джгутів, які кожна господиня робить в залежності від традицій своєї сім’ї. Вага: 3 кг; діаметр: 50 см; висота до 25 см.

Рингел – фігурно переплетений хліб з двох або кількох джгутів, обовʼязково з наскрізним отвором посередині. В отвір вставляється чаша з вином і підноситься зі шматочками хліба кожному з учасників трапези, який повинен скуштувати шматочок хліба, змочивши його у вині. Вага: 1 кг; діаметр: до 30 см.

Виготовленням хліба займається старша з жінок в родині. Замішується тісто у прикрашеному квітами деревʼяному кориті з додаванням солі та води. О пʼятій годині дня кожна господиня приносить на колективну трапезу на вулиці обрядові хліби власного виготовлення, сковороду з Курбаном, зелену цибулю, часник і вино.


Джерело